אם יש לכם גינת ירק, גינת נוי או חצר שיש בה לבלוב של צמחים, עצים, עצי פרי ואף ירקות אורגאניים –  חשוב שתגנו על הצמחייה שלכם באמצעות ריסוס והדברה טבעית.

בעבר על מנת להגן על צמחים מפני מזיקים וחרקים, היו משתמשים בעלי הגינות בריסוסים והדברות כימיות שהוכחו ככאלה שמסוכנים לבני אדם ולבעלי חיים.

עם זאת כאשר משתמשים בריסוסים והדברה טבעית, או כפי שיש כאלה שמכנים אותה – הדברה ירוקה, ניתן להימנע מהכימיקליים הנחשבים מסוכנים לבני אדם ובעלי חיים, ובכך ליהנות מגינה שכולה מבוססת על טבעיות ללא פגיעה בעצמכם או בסביבה.

ריסוס טבעי לצמחים

אז איך אפשר לבצע הדברה טבעית בגינה?

לפני שנמנה את השיטות להדברה טבעית, חשוב לדעת כי ההבדלים בין הדברה כימית לטבעית הינם בחומרים הפעילים אשר נמצאים בחומרי ההדברה. להדברה כימית ישנם חומרים סינטטיים הנחשבים רעילים לבני אדם ולסביבה, בעוד שהדברה אורגאנית מספקת חומרים טבעיים שכבר נמצאים סביבנו ולכן היא אינה מסוכנת לאנשים ולבעלי חיים.

כיום ישנן כמה וכמה שיטות להדברה טבעית אותן ניתן להוציא לפועל באמצעות מעט תושייה ויצירתיות. בין השיטות:

הדברה ביולוגית

הדברה מסוג זה מתבצעת על ידי יבוא של חרק שלא מזיק לצמחים ולגינה שלכם אך הוא נחשב כזה שמזיק ומרחיק חקרים שכן מזיקים לגינה. כדי לעשות זאת חשוב ללמוד על סוגי החרקים והמזיקים הנמצאים בגינה שלכם ולהבין אילו סוגי יצורים ירחיקו או ימגרו אותם לחלוטין. כיום ישנן מגוון חרקים המעולים להדברה, כאשר כל מה שצריך לעשות הוא למצוא את סוג החרק הנכון להדברת הגינה.

שימוש במדבקות ללכידת מעופפים

גם שימוש באמצעים שונים שקל להתקין בגינה יכול לסייע לכם להדברה טבעית. שימוש במדבקות להדברת חרקים יהיה מעולה להרחקת יתושים וזבובים מהגינה, כמו גם הרחקה של מזיקים באמצעות שקיות מים מהן נבהלים החקרים בעת ראיית ההשתקפות שלהם בצורה גדולה במיוחד בהתקרבות אל שקית המים.

שימוש בבעלי חיים

אם אתם רוצים להרחיק מזיקים מהחצר והגינה תמיד תוכלו באמצעות האכלה ואירוח של חיות כמו חתולים, ציפורים ושממיות להרחיק את המזיקים. הציפורים אוכלות תולעים ושאר חרקים, כמו חתולים אשר לוכדים מכרסמים, ג’וקים ושאר חיות מזיקות ושממיות האוכלות זבובים ויתושים. גם עכבישים שנמצאים בית ובחצר יעזור להדביר חרקים וזאת על ידי כליאתם בקורי העכביש שלהם.

גידול הצמחים הנכונים

דרך נוספת להרחיק מזיקים היא לבחור בצמחים המתאימים לסביבה אשר בה אתם נמצאים. התייעצו עם בעלי משתלות או עם גננים מומחים לגבי גידול הצמחים הספציפיים במקום שבו אתם מתגוררים ונסו להבין אילו צמחים פחות מועדים לחרקים מאחרים. בכך תוכלו לבצע בחירה של צמחייה עמידה במיוחד.

שימוש בצמחים דוחי חרקים

אם אתם רוצים ליהנות מעשבי תיבול וגינת ירק נפלאה, תמיד תוכלו באמצעות גידול צמחי תבלין מסוגים של תימין, בזיליקום, עלי דפנה ועוד להרחיק חרקים. באמצעות שימשו בערוגות של צמחי תבלין עשירים תוכלו להרחיק מהגינה שלכם שלל מזיקים.

גידול צמח החרצית

גם גידול של צמח החרצית יסייע לכם מאד לבצע הדברה. בחרצית ישנן חומרים שנחשבים רעילים הנקראים פירטרינים, והם חומרים הרעילים לחרקים, תוך שהם מגנים על הצמח עצמו מפני אוכלי צמחים.

לסיכום, אם אתם רוצים לגדל גינה נאה, אל לכם להסתכן! בחרו בסוג הדברה המתאים לכם מכל, ויישמו אותו כבר היום.