כולנו מכירים את רגעי האימה האלה אשר מגיעים דווקא שאנו שרויים בסוג של שלווה ושאננות, מכינים אוכל במטבח, יושבים בסלון, צופים בטלוויזיה או מתקלחים, ואז משום מקום מגיח ג’וק גדול וחום אשר מוציא מאתנו זעקות שבר ואימה משל החזיק הג’וק מסור חשמלי בגפיו העליונות.

ואכן ג’וקים הידועים גם בשמם ‘תיקנים’, הם בעיה ידועה ולעיתים גם מפחידה אשר יכולה לתקוף בכל מקום ובכל זמן, לכן חשוב לדעת כיצד אפשר להתמודד עמה.

שיטות להדברת ג’וקים

אם בעבר ג’וקים היו מדבירים באמצעות חומרי הדברה כימיים ורעילים או פשוט עם נעל – הרי שכיום ישנן כמה וכמה דרכים מעולות להפטר מג’וקים.

אז כיצד מתבצעת הדברת ג’וקים יעילה וטבעית?

הדברה אלקטרונית – אם המילה ‘הדברה אלקטרונית’ מעלה בדמיונכם ג’וק אלקטרוני, חשוב שתדעו כי לא בכך מדובר. הדברה אלקטרונית היא דרך הומאנית וטבעית יותר להדביר ג’וקים , אשר שיטה זאת מופעלת על ידי מדבירים מומחים.

הדברת תיקנים אלקטרונית נעשית באמצעות שידור תדרי קול על ידי מכשיר אינפרא מיוחד אשר ממנו בוקעים צלילים המרחיקים את התיקנים מהמקום. בכך ניתן לבצע הרחקה של הג’וקים מהבית, מהחצר ומאזור הביובים.

ריסוס נגד ג’וקים – כאשר אתם מרססים נקודתית נגד ג’וקים חשוב לדעת כי הריסוס נגד הג’וקים יכול להועיל לטווח הקצר, אך בטווח הארוך החומר הפעיל יתאדה והג’וקים יחזרו. בשל כך מומלץ להזמין שירות של מדביר מקצועי שיגיע ויבצע ריסוס נגד ג’וקים בשיטת ההדברה הטבעית. כיום הדברת תיקנים נעשית באמצעות הדברה ירוקה שבתוכה תרכובת של צמח החרצית שנחשב חומר הדברה טבעי ורעיל.

רישות הבית – דרך נוספת להרחיק תיקנים ממקום המגורים היא באמצעות רישות הבית. רשתו את החלונות ברשתות חזקות ואם אתם גרים בבית פרטי רכשו והתקינו דלת רשת. בכך תוכלו לצמצם את הכניסה של התיקנים לבית.

הדברה ביולוגית – נסו לבצע הדברה ביולוגית בחצר הבית ובסביבה שלכם. הדברה מסוג זה מקורה בהבאת בעל חיים או צמח שמרחיק ג’וקים ומזיקים מסוגים שונים כמו למשל: גידול גינת ירק בכניסה לבית, גידול והאכלת חתול, האכלת ציפורים, שממיות ועוד. בעלי חיים מסוג זה יעזרו לכם לטרפד כניסה של תיקנים לאזור הבית.

בדיקות שפכים וביובים – תקנים הם ג’וק שאוהב בעיקר זבל, ביובים ושפכים. לשם כך חשוב לבצע בדיקה מקצועית על ידי מדביר שיבצע פתיחת ביובים, איתור שפכים וזבלים. המדביר יוכל לבדוק מה מושך את הג’וקים, לבצע הדברה ממוקדת ולסייע לכם להפטר מהאשפה והמצע שמושך איליו את התיקנים.

ניקיון הבית – דרך נוספת לנסות למדר את התופעה של התיקנים בבית היא באמצעות הקפדה על ניקיון ברחבי הבית. רחצו את הרצפות עם חומרי ניקוי ייעודים הדוחים ג’וקים ועשו זאת לפחות על בסיס דו שבועי. נקו אבק ולכלוכים ממשטחים והשליכו את האשפה בכל יום. בנוסף מומלץ לפנות את החצר ולהשליך למכלים ייעודיים שמיכות לחות, אשפה, אוכל, וכל מה שעלול למשוך איליו תיקנים.

ניקוז ביובים – אם יש לכם ביוב דולף באזור ייתכן והוא מושך איליו תיקנים. בשל כך חשוב לטפל באופן מקצועי בבעיית הביוב או להזעיק את שירותי המועצה והעירייה.

לסיכום, ג’וק בבית זאת אכן בעיה ומטרד לא נעים, בעיקר כאשר אתם והתיקן מנהלים דו קרב שכולל משחקי מחבואים, צרחות, מעופים, זריקת חפצים ושקשוק כנפיים. בשל כך חשוב להקדים כבר בימי החורף ולהזמין הדברת תיקנים יסודית ומקצועית.

 

 

השארת תגובה